دستگاه سرند برقی

دستگاه سرند برقی

دستگاه سرند برقی چیست

بر اساس فرهنگ فارسی عمید سرند نوعی غربال سیمی است که برای بیختن خاک و شن یا چیز دیگر به کار می‌رود. دستگاه سرند به منظور یکسان سازی دانه ای و جداسازی ناخالصی ها از یک ترکیب استفاده می شود. مثلا گاهی نیاز است که در یک ترکیب دانه ای شکل، ابعاد دانه ها یکسان سازی شوند و دانه های هم اندازه از دانه هایی با اندازه بزرگ یا کوچکتر جدا شوند، از این رو از سرند استفاده می شود.

پیش تر به صورت سنتی از الک های دستی استفاده می کردند که با پیشرفت تکنولوژی و نیاز به تولید بالا به تدریج دستگاه سرند برقی جایگزین شد که توانایی الک چندین تن را در هر ساعت دارد. سرند ها تنها برای جداسازی مواد زائد و اضافی کاربرند ندارند، یک دست سازی دانه ها در محصولات خوراکی یکی از ویژگی ها اقتصادی خوب سرند است که سبب می شود مواد درشت تر و هم اندازه تر ( یا به اصطلاح مرغوب تر ) با قیمت های بالاتری فروخته شوند .

جزئیات فنی دستگاه سرند برقی

به منظور استفاده بهینه و محل مورد کاربرد، سرند در طول و عرض، تعداد طبقه ها و میزان لرزش مختلفی تولید می شوند که با توجه به ظرفیت مورد نیاز این موارد قابل تغییر هستند. برای بهتر شدن قدرت تفکیک، سطح دستگاه با مقداری شیب تولید می شود. سرندها قابلیت جداسازی از چند میکرون تا چندین سانتی متر را دارند که با افزایش توری و تعداد طبقه ها قابل تغییر هستند. نیروی محرکه سرند از یک موتور الکتریکی تغذیه شده که توسط گاردان به محور دستگاه متصل شده است. بخش ارتعاشی نیز از یک یا چند محور لنگ و وزنه های تنظیم شونده ساخته می شود.

دستگاه سرند با طبقات مختلف
دستگاه سرند با طبقات مختلف

کارکرد این ماشین ساده است. مواد بر روی طبقه بالایی ریخته می شود. ارتعاشاتی که دستگاه ایجاد می نماید باعث می شود که مواد تکان خورده و با توجه به اندازه توری ابتدایی به طبقات پایینی سقوط کند. این اتفاق برای طبقات پایین تر نیز رخ می دهد تا مواد با ابعاد یکسان و غیر یکسان از یکدیگر تفکیک شوند.

کاربرد دستگاه سرند برقی

سرند ها و الک های صنعتی از پرکاربرد ترین ماشین آلات هستند و در بسیاری زمینه ها و صنایع به کار گرفته می شوند که در زیر به مهمترین آن اشاره ای مختصر می شود.

دستگاه سرند خاک | دستگاه سرند ماسه

یکی از پر کاربردترین صنایعی که حتما از انواع بزرگ سرند در آن استفاده می کنند صنایع معدنی و سنگ و خاک است. به منظور تفکیک شن و ماسه، به دست آوردن دانه بندی یکسان سنگ ریزه از دستگاه سرند خاک و ماسه استفاده می کنند. جداسازی مواد زاید مثل برگ و چوب از خاک نیز دیگر کاربرد سرند در این حوزه است.

دستگاه سرند حبوبات | دستگاه سرند زیتون

کارخانه های تولیدی مواد خوراکی و بسته بندی حبوبات نیز مقصد مهم دستگاه سرند برقی است. رقابت بهتر و نیاز بازار به اجناس مرغوب و یک دست تر نیز باعث شده که کارخانه ها تولیدات خود را به صورت بسته بندی با دانه بندی ای هم اندازه روانه بازار کنند. مثلا حتما دیده اید که در محصولی مانند زیتون هرچقدر دانه ها درشت تر باشد طبیعتا قیمت آن محصول نیز بالاتر است. پس با داشتن دستگاه جدا کننده ضمن فروش و صادرات بهتر می توان تولیدات مرغوب تر خود را با قیمت های متنوع و درست به فروش رساند. همین اتفاق در انواع حبوبات نیز صادق است. از دیگر محل های پر کاربرد دستگاه سرند برقی در خطوط بسته بندی انواع مغزی جات مانند تخمه ، بادام زمینی و … است.

دستگاه سرند در کارخانه کاغذ سازی

دامنه کاربرد سرند به صنعت کاغذ و کارتن سازی نیز رسیده است. سرندهایی که در این حوزه استفاده می شود از نوع فشاری هستند و عموما برای جداسازی چسب، نایلون و موم از خمیر کاغذ مورد استفاده قرار می گیرد.

 

از جمله ماشین های تولیدی گروه صنعتی پندار صنعت دستگاه سرند است. این مجموعه توانایی تولید انواع سرند برقی مناسب حبوبات و صنایع خوراکی، کشاورزی و صنعتی در طبقات و دقت های متعدد را دارد. در صورت نیاز به سوالات بیشتر با ما در تماس باشید.