نوار نقاله بارگیری

نوار نقاله بارگیری

نوار نقاله بارگیری

افزایش دامنه کاربرد و استفاده از انواع نوار نقاله و کانوایر سبب شده تا مکانیزم های متفاوتی برای این تجهیزات توسط مهندسان به کار گرفته شود. یکی از انواع پر استفاده کانوایر، نوار نقاله بارگیری است. همانطور که از نام آن پیداست این کانوایر به منظور بارگیری بسته و کالا و حتی تخلیه آن ها مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع نوار نقاله

دستگاه نوار نقاله در هر محلی که نیاز به انتقال وسایل و کالایی باشد قابل نصب است. از این رو کانوایرها در اشکال و کاربری های بسیار متعددی طراحی می شوند که مهم ترین آن ها در زیر آورده شده است:

 • نوار نقاله تسمه ای (Belt conveyor
 • نوار نقاله پیاله ای (Bucket elevator )
 • نوار نقاله صفحه دار (Slat belt conveyor)
 • نوار نقاله بازوئی (Drag conveyor)
 • نوار نقاله زنجیری (Chain conveyor)
 • نوار نقاله ناودانی
 • نوار نقاله قرقره ای
 • نوار نقاله غلطکی (Roller conveyor)
 • نوار نقاله پیچشی (Screw conveyor)
 • نوار نقاله بکسلی
 • نوار نقاله قرقره ای
 • نوار نقاله چرخی
 • نوار نقاله انعطاف پذیر (Flexible roller conveyor )

نوار نقاله بارگیری و تخلیه

تسمه نقاله بارگیری نیز مانند سایر کانوایرها دارای یک الکتروموتور است که باعث به حرکت در آورده شدن درام می شود. درام هرزگردی دیگری با استفاده از تسمه یا زنجیر حلقه‌ای را ایجاد می کند که می‌توان با قرار دادن اشیا یا وسایل روی آن از نقطه ای به نقطه دیگر منتقل کرد. وجود کانوایر بارگیری سبب می شود تا نیروی کار بیهوده به منظور بار زدن و تخلیه کالاها، محصولات یا مواد خام درگیر نشود. برای درک بهتر این موضوع انباری را در نظر بگیرید که در هر ساعت چندین کامیون اجناسی را بار می زند و یا تخلیه می کند. حال باید چه تعداد کارگر به صورت مداوم درگیر این فرآیند شوند؟ در حالی که با داشتن چند دستگاه نوار نقاله بارگیری کامیون می توان به صورت سیستماتیک و منظم و بدون تلفات محصول تمام این وسایل را بار زد.

کاربرد نوار نقاله در صنعت
نمایش

یکی از ویژگی های کانوایر بارگیری داشتن چرخ در زیر دستگاه است که سبب می شود هرچه سریع تر کانوایر به محل بارگیری یا تخلیه منتقل شود. در مدل های کامل تر این دستگاه، فنرهای هیدرولیکی در زیر اسکلت ماشین تعبیه شده تا به راحتی انتهای ماشین ارتقاع گرفته و در دهانه مخزن وسیله بارگیری از وانت تا کانتینر و کامیون قرار گیرد و زاویه دلخواه در نوار نقاله ایجاد شود و فرآیند بارگیری به راحت ترین حالت ممکن عملیاتی شود.

کاربرد نوار نقاله بارگیری

– کارخانه های سیمان و مواد معدنی یکی از مهمترین صنایعی است که نوار نقاله بارگیری به منظور انتقال کیسه های سیمان و گچ و یا بارگیری فله ای این مواد استفاده می شود. سایر تولیدی ها نیز به فراخور محصولاتی که تولید می کنند به منظور بار زدن می توانند از آن بهره گیرند.

نوار نقاله بارگیری و تخلیه

– انبارها نیز محل هایی هستند که مدام در حال بارگیری و تخلیه اجناس هستند. طول کانوایر ها بسته به محل مورد استفاده می تواند تغییر کند. برای مثال در فروشگاه اینترنتی دیجیکالا نوار نقاله ای به طول 2000 متر روزانه در حال جاجایی صدها قلم کالا است.

– فرودگاه ها نیز دیگر مناطقی هستند که برای انتقال بارها و چمدان های مسافران به هواپیما به این دست نقاله ها احتیاج دارند.

جنس تسمه به کار رفته نیز می تواند از لاستیک صاف و یا عاج دار باشد و یا به صورت پیاله ای در نظر گرفته شود که همه و همه این موارد با توجه به محل استفاده قابل تغییر است ( ویژگی های تسمه نقاله ). با توجه به کاربرد وسیع انواع کانوایر این ماشین آلات استاندارد سازی شده اند و قوانین مرتبط با آن در دو استاندارد بزرگ DIN و ISO شرح داده شده است.

کاربرد نوار نقاله در صنعت
نمایش

 

» اطلاعات بیشتر درباره ویژگی های تسمه نقاله