المنت میله ای چیست

المنت میله ای چیست

المنت چیست

المنت، رشته سیمی نیمه هادی است که دارای مقاومت الکتریکی بوده که معمولا دور عایقی نارسانا نظیر سرامیک محصور می شود. از این وسیله برای تولید گرما از نیروی الکتریسیته است. در بسیاری از وسایل و دستگاه ها از این مکانیزم استفاده می شود. این سیستم بسیار ساده بوده و هزینه پایینی برای تولید گرما دارد. اگر جریان گسترده الکتریکی اتصال کوتاه، در یک سیم نسبتا نازک ساده به شکل المنت برقرار گردد، سیم فورا ذوب می‌شود. اما رشته های المنت‌ در برابر جریان‌های زیاد قادر به تحمل هستند تا ایجاد حرارت کنند.

سیم هایی که برای تولید المنت استفاده می شوند بدون روکش و عایق قابل استفاده نیستند. اولا خطر برق گرفتگی و اتصال وجود دارد، دوما انتقال دما خیلی کند انجام می شود و منجر به شکستگی سیم می شود.

قسمت انتهایی المنت‌ میله‌ای توسط دستگیره و پیچ عایق شده است تا به راحتی بتوان المنت را با دست حمل کرد. این المنت‌ها کاربرد گسترده‌ای داشته و در انواع هیترهای برقی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با قرار دادن روکش عایق بر روی المنت میله ای، می‌توان آن را در داخل محیط‌های مختلفی همچون محیط‌های آبی، روغنی و در داخل مواد مذاب استفاده کرد.

انواع المنت

  • المنت میله‌ای
  • المنت فلنج دار
  • المنت کمربندی
  • المنت کویل هیتر
  • المنت شیشه‌ای
  • المنت فشنگی
  • المنت سرامیکی
  • المنت تخت (میکایی)

المنت میله ای

المنت‌ میله ای نمونه از انواع المنت ها محسوب می شوند که ماشین آلات صنعتی کاربرد بسیاری دارد. ساختار این وسیه ساده بوده و متشکل از میله با روکشی از جنس مس، آلومینیوم یا استیل است. در داخل این لوله‌ها سیم نیکروم وحود دارد که با عایقی از جنس خاک اکسید پوشانیده می‌شود. هرچه مقطع میله ضخیم تر باشد گرمای ایجاد شده نیز بیشتر است.

قابلیت کنترل دما از مزیت های این المنت است که با سطح بالایی از دقت می توان دما را تنظیم کرد.

اجزای المنت میله ای
اجزای المنت میله ای

 

این دسته المنت ها از بخش های اصلی زیر تولید می شود:

– فنر سیم کروم نیکل: سیم کروم نیکل به‌صورت یک فنر پیچیده داخل لوله المنت قرار می‌گیرد. این سیم با یک عایق از جنس اکسید منیزیم پوشیده شده است. دو سر انتهایی فنر با استفاده از پیچ به المنت متصل می‌شود. حجم کمتر فنر، تولید حرارت بیشتری را فراهم می‌کند.

– ترمینال سرسیم: این ترمینال به‌صورت نسوز ساخته می‌شود و قابلیت تحمل ولتاژهای مختلف را دارد. این ترمینال با تعداد پین‌های مختلف، از جمله دو پین و چهار پین، تولید می‌شود و در دو سر المنت میله ‌ای قرار می‌گیرد.

– سیلیکون نسوز: دو سر انتهایی فنر به سیلیکون نسوز متصل شده تا از وقوع حوادث مانند جرقه جلوگیری کند.

– میله فنر و سیلیکون نسوز: میله فنر و سیلیکون نسوز داخل میله المنت قرار می‌گیرند. روکش میله از جنس استیل، مس، فولاد و اینکونل است و به‌عنوان محافظ عمل می‌کند.

المنت‌ها بر اساس اصول مقاومت الکتریکی عمل می‌کنند و با استفاده از یک سیم مقاومتی، حرارت تولید می‌کنند.

کاربرد المنت میله ای

معماری ساده و عملکرد راحت المنت های حرارتی باعث شده این محصول در صنعت کاربردهای زیادی پیدا کند.

گرمایش مخازن ذخیره‌سازی: المنت میله ‌ای در گرمایش مخازن ذخیره‌سازی مایعات مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کاربرد برای حفظ دمای مایعات در مخازن و جلوگیری از انجماد آنها در شرایط سرد مفید است.

گرمایش فضاهای صنعتی: المنت‌های میله ای برای گرمایش فضاهای صنعتی و انبارها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این کاربرد به حفظ دمای مناسب در محیط‌های بزرگ و سرد کمک می‌کند.

صنایع بسته بندی: دستگاه های بسته بندی نایلونی نظیر دستگاه شرینک پک داخل تونل آن از المنت های میله ای استفاده شده است تا با ایجاد هوای داغ بستنه بندی را تکمیل نماید.

 

 

 

administrator
گروه پندار صنعت آماده مشاوره، طراحی و ساخت کلیه ماشین آلات مرتبط با صنعت بسته بندی نظیر : پرکن پودر و مایعات، استرچ پالت، شیرینگ پک، میکسر پودر و ...است. کارخانه: 02634717178 | مدیریت: 09124624533