بسته بندی به کمک دستگاه استرچ پالت

پالت های استرچ شده

تعریف پالت

پالت (pallet) ساختار صفحه ای مسطح است که یک و یا مجموعه ای از چند کالا به روی آن چیدمان می شود تا بتوان توسط جک پالت یا دستگاه لیفتراک آن را جابجا و منتقل نمود. یک پالت ساختار بنیاد یک واحد بار است که حمل و نقل و ذخیره‌سازی کارامد را امکان پذیر می‌سازد. امروزه در بسیاری از کارخانه ها بعد از تولید، محصولات را روی پالت می چینند و به نقاط مختلف دور و نزدیک جابجا می کنند.

اغلب پالت ها از جنس چوب هستند، این در حالی است که پالت های پلاستیکی و حتی فلزی مورد استفاده قرار می گیرد.پالت های چوبی به دلیل ارزان و مصرفی بودن بیشتر مورد اقبال قرار گرفته است. معمولا پالت های فلزی و چوبی به دلیل قیمت بالا به صورت ودیعه ای با کالا ارسال می شوند و بعد از بارگیری و تخلیه برای شرکت بازپس فرستاده می شوند. به دلیل استفاده گسترده از این سطوح مسطح سازمان ISO استانداردهایی برای آن تعیین نموده  است.

انواع مختلف پالت
انواع مختلف پالت

شاید بتوان گفت اولین باری که از پالت ها استفاده شد دوره جنگ جهانی دوم بود. ارتش آمریکا محموله های نظامی خود را بر روی پالت ها قرار می داد که این امر سبب آسان شدن انتقال کالا از انبارها، قطارها، هواپیماها و کشتی ها می شد چرا که نیاز به تخلیه و بارگیری مجدد کالا ها نبود و ضمن کاهش یافتن زمان بارگیری نیروی کار کمتری استفاده می کرد. امروزه  با به وجود آمدن سیستم های انبارداری پالت ها به صورت وسیعی مورد استفاده قرار می گیرند.

 

قرارگیری محصولات بر روی پالت

بسته ها و جعبه هایی که بر روی پالت مستقر می شوند باید به صورت منظمی چیدمان شوند تا در حمل و نقل دچار آسیب و ریختگی نشوند. به طور طبیعی باید این چیدمان نظم و انسجام خوبی داشته باشد. همچنین وزن محصولات روی باید با تناسب تحمل پالت در نظر گرفته شود. در نظر گرفتن ارتفاع کالای روی پالت از موارد بسیار مهم است که در صورت عدم رعایت سبب ریزش کالا از روی پالت خواهد شد.

پالت استرچ پیچی شده
پالت استرچ پیچی شده

پالت پیچی

بعد از قرار گیری کالا به روی پالت نوبت به محکم کردن آن می رسد. روش های متعددی برای مهار وسایل روی پالت وجود دارد که استفاده از تسمه (برای وسایل فلزی و سنگین )، طناب پیچی ( برای بستن کالاهایی با شکل های نا متقارن ) ، استفاده از رول های نایلون استرچ و شرینک ازجمله آن هستند و هرکدام به فراخور شرایط محصول استفاده می شود.

 

نایلون استرچ | فیلم استرچ

Stretch Film

روش پیچیدن نایلون استرچ به دلیل مهار همه جانبه و ایجاد لایه محافظتی روی کالا اهمیت زیادی دارد. پیچیدن نایلون استرچ می تواند به دو صورت دستی برای کارهای تکی و محدود و یا به کمک دستگاه انجام گیرد. فیلم های استرچ از جنس PVC و دارای ضخامت ۲۵ میکرون هستند و می توانند تا سه برابر کش بیایند. برخی دیگر از آن ها محافظ UV هستند و در نور خورشید دوام کافی دارند. برخی تولید کنندگان این رول ها با سفارش مشتری علایم و نوشته های دلخواه را روی آن چاپ می کنند و یا رنگ آن را تغییر دهند.

فیلم استرچ
فیلم استرچ

طول فیلم های استرچ برای مصارف در دستگاه بیش از ۱۰۰۰ متر است. معمولا رول هایی که برای موارد دستی به کار گرفته می شوند ظریف تر و طول کمتری دارند.

بسته بندی به کمک دستگاه استرچ پالت

Stretch wrap machine

برای مکانیزه کردن بسته بندی پالت ها، دستگاه استرچ پالت یا دستگاه پالت پیچ ساخته شده است. این دستگاه برای استرچ پیچی به انواع کاربری های مختلف تولید شده است. با قرار گیری محصولات روی بستر دستگاه و یا در محل مشخص شده، لایه های شفاف استرچ با نظم و ترتیب به دور آن تنیده می شود.

مزایای دستگاه استرچ پالت

در زیر برخی از مزیت های دستگاه بسته بندی دستگاه استرچ پالت اشاره شده است :

  • پالت ها در کمتر از  یک دقیقه بسته بندی می شوند
  • بسته بندی کالاها با هر شکل و ظاهری
  • محافظت از رطوبت و خیسی
  • محافظت در برابر گرد و خاک
  • ارزان بودن
  • مشخص بودن کالا از زیر پوشش نایلون استرچ

شرکت پندار صنعت مفتخر است که انواع مختلف این ماشین را تولید و طراحی نموده است که می توان به دستگاه استرچ فرودگاهی (مخصوص بسته بندی کالا و چمدان در حمل و نقل) ، دستگاه استرچ  رولی (مخصوص رول های بزرگ از جمله توپ های پارچه) ، دستگاه استرچ دروازه ای (مخصوص پالت های فوق سنگین) ، دستگاه استرچ پالت مرغک دار (مخصوص استرچ پیچی بسته ها با درازای زیاد) ، دستگاه شرینک پالت ( مخصوص استرچ کردن با حرارت) اشاره داشت.

administrator
گروه پندار صنعت آماده مشاوره، طراحی و ساخت کلیه ماشین آلات مرتبط با صنعت بسته بندی نظیر : پرکن پودر و مایعات، استرچ پالت، شیرینگ پک، میکسر پودر و ...است. کارخانه: 02634717178 | مدیریت: 09124624533