چرخ زنجیر چست و انواع آن کدام است

چرخ زنجیر چست و انواع آن کدام است

همیشه در طول تاریخ انتقال قدرت و نیرو در تمامی صنایع دارای اهمیتی بسیاری بوده و در طول تاریخ تغییرات فراوانی کرده است. یکی از مهمترین موارد در تمامی صنایع انتقال نیرو می باشد که امروزه دارای انواع مختلف می باشد که برای هر انتقال از راههای متفاوتی استفاده می شود .

تعریف چرخ زنجیر

چرخ زنجیر را در تعریفی ساده و کوتاه می توان ابزاری دانست که توسط آن میتوان نیرو را انتقال داد ، و توسط آن سرعت حرکت چرخشی ، میزان گشتاور در راستای محوری تغییر داد و به اختصار به دنده زنجیر نیز معروف می باشد . چرخ زنجیر در موتور سیکلت ها ، دوچرخه ها ، کشتی ها ، ماشین آلات صنعتی ، برخی از اتومبیل ها برای انتقال حرکت دوار بین دو محور که نمیتوان از چرخ دنده استفاده نمود ، مورد استفاده قرار می گیرد.
توضیحی دیگر چرخ زنجیر ، چرخی است با دنده هایی که دور آن را فراگرفته و شبکه ای از زنجیر که آن را احاطه کرده است ، و در مجموع چرخ دنده نامیده می شود . این دو با ترکیب یکدیگر می توانند نیرو را منتقل نمایند .

انواع چرخ زنجیر

چرخ زنجیر در اکثر محصولات صنعتی وجود دارد و جزو یکی از اجزای مهم ابزارها می باشد . چرخ زنجیر بنابر کاربرد آن دارای انواع متفاوتی می باشد و به گونه ای ساخته می شود که بنا بر استفاده ما بتوان نوع مناسب را برای هدف خود که انتقال نیرو می باشد انتخاب نماییم .
چرخ زنجیر غلتکی پر فروش ترین نوع دنده زنجیر می باشد که به اسم چرخ زنجیر رولر نیز معروف می باشد . رولر در اکثر کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند و در سه نوع یک ردیفه، دو ردیفه و نافدار ساخته می شود .

نکات مهم در خرید دستگاه استرچ پالت صنعتی ( پالت پیچ )
نمایش

چرخ رنجیر بی صدا ، آلودگی صوتی ، ارتعاش و لرزش بسیار کمی دارد و در صنایع و شرکت هایی که نیاز به آلودگی صوتی کم می باشد ، استفاده می شود . چرخ رنجیر بی صدا دارای راندمان بالا و ارتعاش کم می باشد .

چرخ زنجیر مهندسی شده به گونه‌ای طراحی شده است که به طور ویژه در کاربردهای سنگین مهندسی مورد استفاده قرارمی‌گیرد.
در دسته بندی دیگر چرخ زنجیرها به چرخ زنجیرهای پینی ، چرخ زنجیرهای بوشی ، چرخ زنجیرهای حلقوی و چرخ زنجیرهای دنده ای تقسم بندی می شود . پرخ زنجیرهای پینی ساده ترین و ارزان ترین نوع از چرخ زنجیرها می باشد. این زنجیرها قابلیت تحمل بار زیاد را دارند و به خاطر کم بودن استحکام سایشی بعنوان عضو محرک در سرعت های کم مورد استفاده قرار می گیرد .

انواع چرخ زنجیر
انواع چرخ زنجیر

چرخ زنجیرهای بوشی به دلیل صدای زیاد اغلب بخاطر دارا بودن وزن کم و روغنکاری مناسب تا سرعت متوسطی در فضای محدود بکار برده می شوند.
به دلیل سخت بودن قرقره های غلتنده و سنگ زده شدن چرخ زنجیر حلقوی ، ساییدگی و صدا در نوع چرخ زنجیر حلقوی کاهش پیدا کرده است و در مواردی که قدرت بالا و تعداد دور زیاد نیاز می باشد از این نوع چرخ زنجیر استفاده می شود .
چرخ زنجیرهای دنده ای به منظور کاهش ساییدگی در مفصل ها با فرم و شکل های مختلفی تولید می شوند. به دلیل شکل و سختی تولید آنها دارای وزن زیاد و قیمت بالا می باشند .

کاربرد چرخ زنجیر

چرخ زنجیر یکی از بهترین ارزان ترین و مناسبترین روشها در صنعت می باشد که برای انقال نیرو ، جابجایی اجسام ، و هماهنگ‌سازی حرکات خود استفاده نماییم . برای مثال چرخ زنجیرها به عنوان وسیله‌ای برای هماهنگ‌سازی سیستم زمانبندی سوپاپ در موتورهای چهار چرخ استفاده می‌شود . از انواع چرخ زنجیر چرخ زنجیرهای بی‌صدا بر چرخ زنجیر‌های غلتکی به دلیل ، راندمان بالا ، سرعت و قدرت بیشتر ، صدای و لرزش کمتر و طول عمر بالاتر نسبت به دیگر انواع چرخ زنجیرها برتری بیشتری دارد .

دستگاه استرچ کش
نمایش

چرخ زنجیرها در کشاورزی ، صنعت خودرو سازی ، بلند کردن اجسام سنگین، ابزارهای صنعتی ، کارخانه های مواد غذایی و بسیاری از صنایع کاربرد وسیعی دارد . در دستگاه استرچ پالت چرخ زنجیر سبب انتقال گشتاور از موتور به صفحه گردان می شود تا محصول چرخیده و بسته بندی آن شکل بگیرید.

چرخ زنجیر در دستگاه استرچ پالت
چرخ زنجیر در دستگاه استرچ پالت

تفاوت چرخ زنجیر با تسمه

در نگاه اول تفاوت اساسی چرخ زنجیر و تسمه در نوع جنس آن می باشد . تسمه ها از جنس چرم ، پارچه ، لاستیک و پلیمر ساخته می شوند که این مورد قابلیت انعطاف بسیار خوبی نسبت به چرخ دنده ها می دهد ، مقاومت تسمه نسبت به چرخ دنده ها کمتر می باشد ولی برای مقاوم تر شدنش در برابر کشش در داخل آن از مواد مانند نایلون ، پلی استر، سیم و غیر استفاده می شود . جنس چرخ زنجیرها در سرعت زیاد از فولادهای با مقاومت زیاد و در سرعت های پایین از چدن ساخته می شود . در تسمه ها نیاز به تراز دقیق شفت ها نمی باشد ولی در چره زنجیرها بایستی شفت ها به صورت دقیق تراز باشند .

تسمه ها نسبت به چرخ زنجیرها صدای کمتری تولید می کنند و راندمان تسمه ها نسبت به چرخ زنجیرها بالاتر می باشد . تسمه ها نسبت به چرخ زنجیرها دارای وزن کمتر و عدم نیاز به روغن کاری دوره ای می باشد . عمر تسمه ها نسبت به چرخ زنجیرها به مراتب پایین تر می باشد و دمای محیطی برای تسمه نسبت به چرخ زنجیرها بایستی پایین تر باشد . وزن تسمه ها نسبت به چرخ زنجیرها کمتر و عدم نیاز به روغن کاری می باشد . چرخ زنجیرها نسبت به آب و رطوبت واکنش نشان میدهند و دچار زندگ زدگی و خوردگی می شود . راه اندازی و مونتاژ اولیه در چرخ زنجیرها نسبت به تسمه ها سخت تر می باشد .

قابلیت پیش کشش (Pre Stretch) در دستگاه استرچ پالت
نمایش