کاربرد نوار نقاله در صنعت

کاربرد نوار نقاله در صنعت

نوار نقاله یا کانوایر (conveyor) در انگلیسی به معنای حمل کننده است. کاربرد نوار نقاله در صنعت برای انتقال بدون دخالت نیروی انسانی است. عمل انتقال ممکن است با استفاده از غلتک های هرز گرد انجام شود که که به آن رولیک کانوایر و یا دستگاه نوار نقاله گفته می شود و گاهی نیز ممکن است این جابجایی با استفاده از تسمه یا Belt انجام گیرد که انواع و اقسام فراوانی دارد و به آن دستگاه تسمه نقاله گفته می شود. نقاله بهترین شیوه برای جلوگیری از آسیب به نیروی انسانی در جابجایی های تکراری است.

انواع نوارنقاله

این صفحات متحرک در مدل های مختلف طراحی و تولید می شوند. اساسا به دلیل ماهیات انتقالی سیستم های کانوایر و دامنه وسیع کاربرد این وسیله، آن را در مدل های متخلف با اشکال گوناگون و کارایی دلخواه تولید کرده اند. از موارد تولید شده نقاله در ماشین سازی پندار صنعت می توان به موارد زیر اشاره داشت:

  • نوار نقاله رولیکی

رولیک استوانه ای است که دارای دو بلبرینگ در ابتدا و انتها است و به صورت هرزگرد و ثابت تولید می شود. رولرها کاربرد فراوانی در ساخت دستگاه کانوایر دارد. رولر ها با فاصله در فریم دستگاه نقاله تعبیه می شود. در نوع هرزگرد با چرخش رولیک ها جسم به حرکت در می آید و در نوع ثابت با اتصال موتور به رولیک ابتدایی بقیه رولرها نیز به حرکت در می آیند.

نقاله مدولار برای خطوط انتقال محصولات که از گوشه کارخانه حرکت می کنند مناسب هستند. این نوع کانوایر می تواند به کمک یک موتور الکتریکی حرکت صاف داشته باشد و یا در کنج عبور کند و حتی در مسیر منحنی حرکت داشته باشد.

نوار نقاله بارگیری
نمایش

خطوط مونتاژ کاری ظریف نظیر سرهم کردن قطعات داخلی موبایل از مثال های استفاده نوار نقاله دست چین به شمار می آید. این نوار نقاله مجهز شده به اینورتر با حرکت آهسته و سیستم روشنایی از سقف، این امکان را می دهد که کاربر بخش های معین شده را سر هم کند و به کاربرد دیگر برای ادامه کار محول نماید.

نوار نقاله دست چین
نوار نقاله دست چین

در این مدل از کانوایر سطح انتقال توری گالوانیزه انتخاب می شود و از بالا و پایین با دمیده شدن هوا سبب خنک کاری محصول روی توری می شود. سیستم خنک کن در خط تولید قالب های حاوی چسب تزریق شده داغ و موارد مشابه کاربرد فراوانی دارد.

دستگاه نوار نقاله خنک کن
دستگاه نوار نقاله خنک کن
  • تسمه نقاله مگنت دار

مگنت کانوایر به منظور جداسازی براده های آهنی کاربرد دارد. معمولا در هنگام آسیبا مواد برای جلوگیری از آسیب به تیغه های خرد کن از مگنت استفاده می کنند تا خرده فلزات را جذب و مانع از رفتن به زیر تیغه های برش و آسیاب شود. قدرت مگنت ها با توجه به وزن محصولات متفات است و از آهنرباهای نئودمیومی استفاده می شود. صنایع بازیافتی و مونتاژ کاری از دیگر کاربردهای تسمه نقاله مگنتی است.

دستگاه تسمه نقاله بارگیری کیسه
دستگاه تسمه نقاله بارگیری کیسه

 

  • کانوایر کاسه ای

این نوع کانوایر در حقیقت نوعی بالابر هستند که به صورت عمودی و یا Z، محتویات را درون کاسه های خود در ارتفاع معین جابجا می کند.

کاربرد نقاله

موارد استفاده کانوایر در صنایع غذایی خصوصا در دستگاه بسته بندی نمود زیادی پیدا می کند. جابجایی همزمان محصول در حالی که اپراتور مشغول انجام کار روی محصول باشد مانند مونتاژ بخشی از قطعات اتومبیل، یکی از موارد پر مصرف کانوایر به شمار می آید. در برخی موارد جابجایی میبایست در زاویه های مختلف صورت گیرد. در مواردی نیازمند پیاده سازی سیستم انتقالی مارپیچی و خمیده هستیم. گاهی نیازمند صفحات شیب دار هستیم که بدون نیاز به موتور متحرکه صفحات آن به صورت هرزگرد انتقال را انجام دهد. برای بارگیری در کامیون و حتی تخلیه از ماشین های باری بزرگ نیز از انواع تسمه نقاله کمک گرفته می شود. این موارد نمونه هایی از کاربرد نوار نقاله در صنعت است.

نوار نقاله بارگیری
نمایش